Başarıyla Ayrılan Siyam İkizleri Ülkeleri Cezayire Dönüyor

Cezayir’den Türkiye’ye getirildiklerinde 5 aylık yapışık Siyam ikiziydi Safaa (Safa) ve Chifaa (Şifa)… Yüzleri birbirine bakar şekilde doğdular; göğüs ön duvarından karınlarına kadar yapışıktılar! Kalp zarları ve karaciğerleri birbirine yapışık, göğüs ve kaburga kemikleri eksikti. Üstelik Şifa’nın hidrosefalisi olmasından dolayı beyninde sıvı birikiyor, kafası hızla büyüyor, nörolojik gelişimi her geçen gün kötüye gidiyordu. Yapışık kız bebeklerin ayrılarak kendi bedenlerine kavuşabilmeleri için başka ülkeler devreye girdi ama Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un himayesinde 15 Aralık 2021’de Türk hekimlerine emanet edilmek üzere Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’ne getirildiler. 

 

İkizlerin ayrılması öncesinde, sırasında ve sonrasında 100 kişilik sağlık ordusunun yer aldığı ekipte; ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander ve ekibi, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek ve ekibi, organ nakli alanında uzman Genel Cerrah Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve ekibi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın ve ekibi,  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç ve ekibi, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler ve ekibi, Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak ve ekibi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Çalışkan, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Canan Kocaman, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Yazar da görev yaptı. 

 

Gecenin gündüze katılmasıyla, multidisipliner şekilde deneyimli ve titiz bir ekip çalışmasıyla geçen haftalar, ayları kovaladı. 6 aylık hazırlık sürecinin ardından yapışık ikizler 6 Haziran 2022 tarihinde 9 saat süren ameliyat sonucunda başarıyla birbirinden ayrıldı. Ameliyat sonrası 4 aylık tedavi süreci de tamamlandı. Bugün 15 aylık olan Safa ve Şifa kendi bedenlerine kavuşmuş olarak, tarifsiz sevinç yaşayan anne ve babasıyla evlerine dönmek üzere kaldıkları hastaneden taburcu edildiler. İşte Safa ve Şifa’nın Türkiye’de ‘yapışık bedenlerinden ayrılarak yeniden doğma’ sürecinin kilometre taşları, anne ve babanın minnet duyguları, hekimlerin anlattıkları… 

 

“Hayatımızın şokunu yaşadık!”

Cezayirli Elalia Kherkhar ve-İbrahim Kherkhar çifti, Muhammed Emin ve Selahattin ismini verdikleri iki sağlıklı çocuğa sahipti. Üçüncü çocuklarını kucaklarına almaya hazırlanıyorlardı heyecanla. Ancak 26 yaşındaki genç anne hamileliğinin 5. ayına geldiğinde ikiz bebeklerinin yapışık olduğu haberiyle sarsıldı. “Hayatımızın şokunu yaşadık, bunu sadece ailemize söyleyebildik” diyen anne baba için kabus dolu günler başlamıştı. Aslında Kherkhar çiftinin ailelerinde ikiz doğumlar olmuştu; İbrahim Kherkhar’ın ikiz kardeşleri vardı ancak biri doğumda vefat etmişti. Anne Elalia Kherkhar’ın teyzesinin de ikizleri vardı ki onların da birisi hayatını yine doğumda kaybetmişti. 

 

Hamilelik sürecinde bir yandan kendilerini bekleyen belirsizliğin stresini yaşarken bir yandan da iki küçük çocuklarına yansıtmamaya çalışıyorlardı sıkıntılarını. Derken Safa ve Şifa dünyaya geldi; yüzleri birbirine bakar şekilde göğüs duvarından karınlarına kadar birbirlerine yapışıklardı. 

 

Her gün 1 saat uzaklıktaki hastaneye bebeklerini görmeye gitti!

Elalia Kherkhar doğumun üçüncü gününde hastaneden taburcu edilmişti ama aklı da yüreği de yoğun bakımdaki yapışık bebeklerindeydi. Her gün, 1 saat uzaklıkta olan evinden hastaneye kızlarını görmeye gidiyordu. Üstelik bu uzun yolculukları sırasında sezaryene bağlı ağrı da hissediyordu ama kızlarını görmek, ağrısından daha önemliydi. 

 

Yapışık ikizlerle ilgili haber, tüm Cezayir’de duyuldu, hatta İtalya, İspanya, Hindistan, Suudi Arabistan ve Fransa gibi ülkelerde yaşayan Cezayirliler de duydular. Sahip de çıktılar; yapışık ikizleri birbirinden ayıracak bir hastane bulmak için bulundukları ülkelerde arayışa girdiler. Elalia Kherkhar “Moral vermek için, hastane önermek için öyle çok arayan oluyordu ki, eşime telefonla ulaşamıyordum, telefonu hep meşguldü” diyor. Ve Cezayirlilerin bu sıkı dayanışması amacına ulaştı. Yapışık ikizler, birçok ülke tedavi için kendi ülkelerine davet etse de,  Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un himayesinde 15 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’ye, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’ne getirildi. Mutlu sonun başlangıcına giden yol da böyle başladı.  

 

“Her sabah ezanında, iyileşeceklerini hissediyordum!”

Kherkhar çifti; bir yandan 3,5 ve 5 yaşlarında olan iki oğullarını Cezayir’de bırakmanın üzüntüsünü hissediyor, diğer yandan yapışık kız bebeklerinin akıbeti ile ilgili yoğun endişeler yaşıyordu. Anne Elalia Kherkhar “Onlar da duymuşlardı yapışık ikiz olduklarını. Küçük oğlum çok anlamıyordu ama büyük oğlum ‘anneciğim ben de mi yapışıktım? Kardeşlerimin derisini kessek ikiye ayırabilir miyiz? diye soruyordu Cezayir’deyken. Üzüldüğünü biliyordum” diyor.  

 

Hamilelikten itibaren hep umutlu olduğunu, bir gün bile bebeklerine kötü bir şey olacağı fikrini aklına getirmediğini belirten Anne Elalia Kherkhar, “Hamileliğimde yapışık olduğunu söylediler ama ayrılabileceğini de belirttiler. Doğum sonrası ise yoğun bakımdaki doktorlar, her an ölebileceklerini söyleyince şoka girdim. Ama inanın o günlerde bile duygularımda değişen bir şey olmadı. Tek bir gün bile kızlarıma kötü bir şey olacağına asla inanmadım. İçimde bir his, güzel olacak diyordu. Her gün sabah ezanını dinliyordum ve içim yine aynı güzel hisle doluyordu” diyor. 

 

“Morallerini yüksek tutsunlar”

Anne Elalia Kherkhar, kendileri açısından uzun, meşakkatli ama başarıyla biten tedavi sürecinden mutlu olduklarını ifade ederken, dünyanın farklı ülkelerinde yine yapışık ikizler doğabileceğini ve yine anne-babalarının kendileri gibi farklı duygular yaşayabileceğini belirtiyor. Yapışık ikizleri olan ailelere ise şu öneride bulunuyor: “Aileler inançlarını yüksek tutsunlar, çünkü mutlaka Allah onların karşısına iyi hekimler çıkaracak ve onlara yardımcı olacaktır.” Baba İbrahim Kherkhar da “Doğru hastane seçilmesi çok önemli. Doğru hastanede doğru ekip vardır. Biz, çocuklarımızın şifa bulması için geldiğimiz adreste doğru hizmeti aldık. Bu yüzden çok şanslıyız. Anne baba olarak çok sabrettik, psikolojik açıdan çok zor günler geçirdik. Deri genişletme operasyonları için aylarca bekledik ama hiçbir şey boşa gitmedi, şu an bütün işlemleri yapılmış, tedavileri tamamlanmış olarak taburcu olduk, evimize dönüyoruz. Bütün bu zorlu süreçte her türlü desteği veren tüm doktorlarımıza, yanımızda olan tüm hastane çalışanlarına, bizi Türkiye’ye göndererek yapışık kızlarımızın birbirinden ayrılmasına vesile olan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’a, Cezayirlilere ve Türk halkına çok teşekkür ederiz” diyor.

 

Bundan sonraki süreçte 2 doğum günü kutlayacaklarını ifade eden aile, “Dünyaya geldikleri ve ayrıldıkları gün, bizim için iki ayrı doğum günü olacak” diyor. 

 

100 kişilik sağlık ordusu seferber oldu!

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde 100 kişilik sağlık ordusu bu ayrılık için seferber oldu! 15 Aralık’ta hastaneye gelmeleriyle beraber tek yürek halde, bir elin beş parmağı gibi uyum içerisinde geceler gündüzlere katıldı. Ameliyatta Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander ve ekibi, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek ve ekibi, Organ nakli alanında uzman Genel Cerrah Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve ekibi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın ve ekibi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç ve ekibi, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler ve ekibi, Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak ve ekibi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Çalışkan, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Canan Kocaman, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Yazar da görev yaptı. Birçok hekim tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonrası, iç organ anatomileri 3 boyutlu olarak bilgisayar programında oluşturularak maketleri hazırlandı. Uzmanlar, ameliyat öncesi maket üzerinde provalar ve sanal ameliyatlar yaparak, olası riskleri en ince detaylarıyla planlayarak ameliyata hazırlandı. Yapışık ikizlerden Şifa’nın ileri derecede hidrosefalisi olduğu için beyninde sıvı birikiyor, kafası büyüyor, nörolojik sorunlar yaşıyordu. Ameliyattan önce Beyin ve Sinir Cerrahisi ekibi beyinde biriken sıvıyı boşaltmak için şant ameliyatı yaparak hidrosefalisini durdurdu; nörolojik sorunlarını kontrol altına aldı. Öte yandan, ikiz bebekler ayrıldıklarında göğüs ön duvarlarında oluşacak boşluğu kapatabilecek yeterli deri dokusu olmadığından dolayı deri üretilmesi için Şubat ayından itibaren derinin genişletilmesi sağlandı. Ve yapışık ikizler, 6 Haziran 2022 tarihinde 9 saat süren ameliyatla başarıyla birbirinden ayrıldılar. Ameliyatın ardından 4 ay daha hastanede sıkı tedavi gören ikizler artık hem kendi vücutlarına hem de sağlıklarına kavuşarak taburcu oldular. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı