Yapay Zekadan Güç Alan Portre Çekim Uzmanı: OPPO Reno7

Devrim niteliğindeki portre çekim teknolojisiyle dikkat çeken ve yapay zekadan güç alan algoritmalarla desteklenen OPPO Reno7, portre fotoğrafçılık odaklı deneyimi en üst seviyeye taşıyor.

 

Dünyanın önde gelen lider akıllı ürün markası OPPO'nun Reno serisi, portre fotoğrafçılık alanında uzmanlaşan ilk akıllı telefon serisi olarak öne çıkıyor. Devrim niteliğindeki portre çekim teknolojisiyle dikkat çeken ve yapay zekadan güç alan algoritmalarla desteklenen OPPO Reno7, portre fotoğrafçılık odaklı deneyimi en üst seviyeye taşıyor.

 

Sensör donanımında tescilli algoritmaların yer aldığı ilk akıllı telefon

Daha keskin, net ve aydınlık görüntüler elde etmek için görüntü sensörünün yeterli ışık alması büyük önem taşıyor. Sensör teknolojisindeki kapsamlı araştırmaları sayesinde OPPO, en iyi kalitede görüntüler sunmak için sensörlerin ışık hassasiyetini artırmanın yenilikçi yollarını keşfediyor.

 

Bunu sağlayacak yaklaşımlarından biri de RGBW (kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz) piksel tasarımının benimsenmesi olarak öne çıkıyor. OPPO, 2015 yılındaki R7 Plus modeline kadar RGBW sensör tasarımları kullanıyordu ve bu sayede ışık hassasiyetini yüzde 32'ye kadar artırabiliyordu. 2019'da OPPO'nun Görüntüleme Ar-Ge ekibi, her kırmızı, yeşil ve mavi piksele iki beyaz alt piksel eklemeyi öneren Quadra Binning yaklaşımından ilham aldı. Bu yaklaşımda, her piksel hem kendi renkli sinyallerini hem de beyaz sinyallerin daha parlak eksiksiz spektrumunu tespit edebiliyor. Araştırma ekibi, her pikselin yan pikselleri etkilemeden bağımsız olarak çalışabilmesi için DTI (Derin Siper İzolasyonu) teknolojisini de devreye aldı. 

 

RGBW teknolojisini geliştirip rafine etmek için geçen üç yılda, 300'ü aşkın fotoğrafçılık mühendisinin çalışmalarının ardından, OPPO sonunda hedeflediği buluşu yaptı ve süreç dahilinde bu alanla ilgili 87 patent aldı.

 

OPPO ve Sony, Eylül 2019'da yeni nesil RGBW sensörünü ürünleştirmek için resmi olarak birlikte çalışmaya başladı. Geliştirme sürecinde OPPO'nun Görüntüleme Ar-Ge ekibi, çözümün en iyi mobil SoC'lerle uyumluluğunu sağlayacak IMX709 testlerini gerçekleştirmek için Qualcomm ve MediaTek'in de dahil olduğu çip üreticileriyle yakın çalışmalar yürüttü. IMX709, kendinden önceki IMX615 teknolojisiyle karşılaştırıldığında yüzde 60 daha fazla ışık toplama kapasitesine sahip ve yüzde 35 daha az grenli görüntüler sunuyor.

 

Gözle görülmeyen dünyaları keşfedin

Reno7 modelinde 2MP Mikrolens sunmanın yanında video ve fotoğraflara 16.6x yakınlaştırma desteği de veren OPPO, akıllı telefon fotoğrafçılığı deneyimini ve yaratıcılığı en üst düzeye çıkarmanın yeni yollarını sunuyor.

 

OPPO Reno7'de Mikrolens donanımı sunmak için eklenen lense akıllı telefonda yeni yer açmaktan fazlası gerekiyordu. Üretim aşamasında OPPO, Mikrolens modülünü doğrudan ana karta monte etmek yerine telefonun arka kapağına yerleştirme kararı aldı. Mikrolens kullanımının gerektirdiği kısa odak uzaklığı, telefonun fotoğrafı çekilen nesnelere çok yakın tutulmasını gerektiriyor. Bu sebeple OPPO, Mikrolens etkinleştirildiğinde ek bir aydınlatma sağlamak için Mikrolensin hemen altına yeni bir Yörünge Işığı ekledi. OPPO'nun endüstriyel tasarımcıları, Mikrolens ve Yörünge Işığı tasarımının, beklenen çekim performansını sunarken OPPO Reno7'nin şık görünümüyle de uyumlu olmasını sağladı. 

 

İnovatif görüntü işleme algoritmalarından güç alıyor

OPPO Reno7, donanım alanındaki inovasyonlara ek olarak, gelişmiş görüntü işleme algoritmalarıyla desteklenen Bokeh Parlak Portre, Selfie HDR ve Yapay Zeka Güzelleştirme Modu gibi yenilikçi özelliklerle donatıldı. Bu özellikler, görüntü teknolojisi alanında 10 yılı aşkın Ar-Ge çalışmalarının, akıllı telefonlarda kaliteli portre fotoğrafçılığına sunduğu yeni kazanımlar olarak görülüyor.

 

Bokeh Parlak Portre

OPPO Reno7'deki Bokeh Parlak Portre, profesyonel DSLR makinelerin çektiğine daha yakın portre çekimleri sunmak için önceki nesilden gelen özellikleri ileri taşıyor. OPPO'nun özel yapay zeka algoritmaları, çekimde yer alan insanları daha aydınlık gösteriyor. OPPO Reno7, yalnızca tek bir tıklamayla, tıpkı ileri teknolojilere sahip DSLR fotoğraf makinelerinde çekilmiş gibi zengin bokeh ışık noktalarına sahip portre çekimleri sunabiliyor.

 

OPPO Görüntüleme Ar-Ge ekibi, portre tanıma ve öne çıkarma özelliklerini iyileştirmek için Bokeh Parlak Portre algoritmasını 100'den fazla sahne üzerinde geliştirdi. Önceki nesil özelliklerle karşılaştırıldığında, yeni Bokeh Parlak Portre özelliği daha dokulu bir bokeh efekti sunuyor ve özellikle yüksek renk doygunluğuna sahip görüntülerde cilt tonlarını daha iyi gösteriyor. Bu özellikler, portre çekimlerinde karedeki insanların arka plandan daha etkileyici biçimde öne çıkmasına yardımcı oluyor ve onları fotoğrafın net odağı haline getiriyor.

 

Selfie HDR

OPPO Reno7'nin Selfie HDR özelliği ve IMX709 sensörüyle, güçlü arka ışık olduğunda bile daha keskin, daha parlak ve daha doğal görünümlü selfie'ler çekmek şimdi her zamankinden daha kolay. Çarpıcı selfie'ler anında OPPO Reno7'nin ekranında görünürken, bunun mümkün olan en iyi selfie görüntüsü olmasını sağlamak için arka planda çeşitli karmaşık algoritmalar çalışıyor. HDR algoritması, görüntüdeki parlak noktaları baskılamak ve karanlık detayları zenginleştirmek için çok kareli sentez teknolojisini kullanıyor. Bunun yanında, karedeki insanları doğru tanımlamak için geniş portre görüntüleri veri tabanında bir portre algoritması örgüsü bulunuyor. Bokeh algoritması ise hatalı bokeh etkilerini azaltmak ve bokeh ışıkları ile arka plan arasındaki sınırların doğal görünmesini sağlamak için görüntü segmentasyonunu optimize ediyor. Sonrasında bokeh parlamalarının şeklinde, renginde, karedeki öznenin teninin parlaklığında ve tonunda diğer iyileştirmeler yapılıyor. 

 

Yapay Zeka Güzelleştirme Modu

OPPO, Yapay Zeka Güzelleştirme Modu özelliğiyle dünyanın her yerindeki kullanıcıların farklı fotoğraf rötuş ihtiyaçlarını karşılayacak yapay zeka algoritmalarını keşfetmeye devam ediyor. Bu özellik, 400.000 görüntüde 5.000 benzersiz yüz görüntüsü üzerinde geliştirilmiş makine öğrenimi teknolojisinden yararlanıyor. OPPO Reno7'nin arka ve ön kameralarından çekilen portre fotoğraflarına ve videolara doğal güzelleştirme efektleri sunmak için 393 temel yüz özelliği tanımlandı. Güzelleştirme efektleri, grup fotoğraflarında yer alan herkeste kullanılabilecek yapay zeka ile leke giderme ve özelleştirilmiş rötuş yeteneklerini içeriyor.

 

Yapay Zeka Güzelleştirme Modu, cilt lekesi, sivilce, akne izi ve güneş lekelerini doğru bir şekilde tanıyıp silebiliyor ve istenen diğer özellikleri olduğu gibi koruyup cilt tonunu veya makyajı akıllıca rötuşlayabiliyor. Ayrıca kişiselleştirilmiş rötuşlar sunmak için etnik köken, cinsiyet ve yaş gibi özellikleri tanımlayabiliyor. Ön kamerada, cilt dokusunu ve diğer yüz özelliklerini özelleştirilebilen bir güzellik paneli oluşturulabiliyor. Panel, kişiselleştirmeyi tam olarak sunabilmek için 10 farklı ayara ve 8 ayrıntılı rötuş moduna sahip.

 

Her zaman, her yerde muhteşem fotoğraflar

Her ortamda yüksek kaliteli fotoğraflar çekilebilmesini kolaylaştırmayı hedefleyen OPPO, akıllı telefonlarında sınırlarını zorlamaya zaman devam ediyor. OPPO Reno7'de yerleşik olarak gelen OPPO Image Clear Engine'i (ICE) kullanan Flash Snapshot, nesneler hareket halindeyken bile kristal netliğinde görüntüler yakalamak için ultra kısa pozlamalı fotoğraflarda görüntünün çoklu serilerini çekiyor. Herhangi bir anda ve herhangi bir ortamda OPPO Reno7'yi havaya kaldırıp deklanşöre basarken bulanık veya odaklanmamış görüntülerden endişelenmenize gerek kalmıyor. Ayrıca 64MP ana kamera, muhteşem görüntü işleme yeteneklerine sahip. Çözünürlük geliştirme algoritması, VD çözümü olarak bilinen teknolojiden faydalanıyor. 108MP Ekstra HD görüntüleri sentezlemek için birden çok karede gerçekleştirilen alt piksel yer değiştirmeleri sayesinde daha yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturabiliyor. OPPO Reno7'nin Flash Snapshot ve Ultra Net 108 MP Görüntü özellikleriyle her zaman her yerde muhteşem fotoğraflar çekmek mümkün.

 

OPPO, donanım ve yazılım geliştirmeleriyle, fotoğrafçılıkta yeni fırsatlar keşfetmeye devam ederken bu çalışmalardan güç alan Reno serisi de dünyanın her yerindeki kullanıcılara daha profesyonel portre fotoğrafçılığı deneyimleri sunmayı sürdürecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı