Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ahmet Adnan Saygun’un dünyaca ünlü yapıtını sanatseverlerle buluşturuyor

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Finlandiyalı Şef Ari Rasilainen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun'un dünyaca ünlü yapıtlarından biri olan 1 Numaralı Piyano Konçertosu'nu müzikseverler için seslendirecek. CSO ADA ANKARA’da gerçekleşecek konçertonun solistliğini, Saygun'un öğrencisi "piyanonun kraliçesi" Gülsin Onay yapacak.

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, çağdaş Türk müziğine yön veren en önemli isimlerden biri olan besteci, müzik eğitimcisi ve etnomüzikolog Ahmet Adnan Saygun’un unutulmaz eserini müzikseverlerle buluşturuyor. 4 Kasım Cuma günü CSO ADA ANKARA’da gerçekleşecek konserde, Finlandiyalı Şef Ari Rasilainen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun'un dünyaca ünlü yapıtlarından biri olan 1 Numaralı Piyano Konçertosu seslendirilecek. Türkiye’de ilk seslendirilişi CSO tarafından 1967’de olan konçertonun solistliğini, Saygun'un öğrencisi "piyanonun kraliçesi" Gülsin Onay yapacak. Orkestra, konserin ikinci bölümünde ise Peter İlyiç Çaykovski'nin "Bence en iyi eserim budur, müzik dünyasına hediye ettiğim hiçbir yavrumu onun kadar sevmemiştim" dediği 6 Numaralı Senfonisi "Patetik"i seslendirecek.

 

Saygun ile yolu kesişen sanatçılar

Başarılı İskandinavyalı şefler kategorisinde ilk sırada yer alan Şef Ari Rasilainen, ünlü Alman Rheinland-Pfalz Devlet Filarmoni Orkestrası ile Ahmed Adnan Saygun’un bütün senfonilerini ve konçertolarının CD kayıtlarını yapan bir isim. Konserin solisti Gülsin Onay ise “Harika Çocuklar Yasası”ndan yararlanarak, Ahmed Adnan Saygun’un öğrencisi olma imkânı bulan bir sanatçı. Devlet Sanatçısı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti olan Gülsin Onay, konserlerinde ve kayıtlarında sıklıkla yer verdiği 20. yüzyılın öncü Türk bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanınıyor. Onay’ın hem Türkiye hem de Dünya prömiyerini yaptığı, Saygun’un II. Piyano Konçertosu besteci tarafından kendisine ithaf edilmiştir. 

 

CSO Ada Ankara Ana Salon’da 4 Kasım Cuma günü saat 20:00’de gerçekleşecek konser TRT Radyo-3’ten de canlı olarak dinlenebilecek. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı